فروشگاه اينترنتي تكين مال
فروشگاه اينترنتي تكين مال

هارد ديسك چيست و چگونه كار مي‌كند؟

ديسك سخت (Hard Drive Disk) يكي از حافظه‌هاي ذخيره سازي جانبي داده‌ها است و اغلب حافظه دائمي كامپيوتر نيز خوانده مي‌شود. در ادامه اين مقاله با ما باشيد تا با اين ديسك سخت و نحوه كاركردن آن به صورت خلاصه آشنا شويد.

 

 

كلمه HDD به چه معناست؟

كلمه HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive به معناي "ديسك درايو سخت" است. ديسك درايو سخت با نام‌هاي زير نيز شناخته مي‌شود:

 • Hard Drive (درايو سخت)
 • Hard Disk (HD) (ديسك سخت)
 • Disk Drive (درايو ديسك)
 • Disk File (ديسك فايل‌ها)
 • Direct Access Storage Device (DASD) (فضاي ذخيره سازي با دسترسي مستقيم)
 • Fixed Disk (ديسك ثابت)
 • Hard (هارد)

 

پست‌هاي مرتبط:

راهنماي خريد هارد ديسك (اينترنال)

راهنماي خريد هارد ديسك اكسترنال (قابل حمل)

 

ديسك سخت يا هارد ديسك چيست؟

مي‌توان گفت ديسك سخت يا (Hard Disk Drive) بزرگترين حافظه جانبي موجود در كامپيوتر است. تقريبا همه داده‌ها از جمله سيستم عامل (Operating System)، فايل‌ها، برنامه‌ها و ... روي حافظه جانبيِ ديسك سخت قرار مي‌گيرند. هارد ديسك‌ها معمولا به اندازه يك كتابچه با اندازه‌اي بين ۳.۵ تا ۶ اينچ هستند.

 

هارد ديسك چه وظيفه‌اي دارد؟

ديسك سخت يك وظيفه دارد و آن حفظ دائمي داده‌ها است. هر داده ديجيتالي و اطلاعاتي كه براي ذخيره سازي به هارد ديسك ارسال مي‌شود، تا زماني كه حذف نشود بر روي سكتورها، در مكان‌ خود باقي خواهد ماند. البته ممكن است شرايط محيطي نيز در از بين درفتن اين داده‌ها اثر بگذارد.

 

قسمت‌هاي مختلف هارد ديسك:

هارد ديسك اجزاء و قطعات مختلفي دارد كه همگي آن‌ها در كنار هم داده‌ها را ذخيره كرده يا مي‌خوانند.

هارد ديسك

قسمت‌هاي مختلف يك هارد ديسك

 

۱- قسمت Actuator (كنترل كننده مركزي)

HDD Actuator

Actuator (كنترل كننده مركزي)
منبع عكس silver-fox.ca

 

اين قسمت وظيفه دارد تا بازوي مكانيكي را كنترل كند.اين قسمت به نوعي مغز هارد ديسك است كه وظيفه كنترل كردن قسمت‌هاي مختلف هارد را بر عهده دارد.

قسمت Actuator بسيار دقيق است. اين قسمت وظيفه دارد تا با ساير قطعات كامپيوتر در ارتباط باشد.

 

۲- قسمت Head Arm (بازوي مكانيكي)

HDD Head Arm

Head Arm (بازوي مكانيكي)
منبع عكس: petervis.com

 

اين قسمت وظيفه دارد تا Head را به نقطه مورد نظر برساند. قسمت بازوي مكانيكي  مي‌تواند سر Head را از مركزي ترين نقطه Platter (قسمت ۴) تا كناري ترين نقطه آن ببرد.

براي هر Platter (ديسك) دو Head Arm همراه با سر Head  وجود دارد.

 

۳- قسمت Read/Write Head (سر خواندن و نوشتن به اصطلاح Head)

HDD Head

Read/Write Head (سر خواندن و نوشتن به اصطلاح Head)
منبع عكس: Wikipedia.org

 

اين قسمت توسط Head Arm (قسمت ۲) جابجا مي‌شود. كار اين قسمت خواندن و نوشتن داده‌ها به صورت ۰ و ۱ (باينري) بر روي قسمت‌هاي بسيار ريز موجود در Platter است.

زماني كه Head وظيفه ذخيره داده‌ها را دارد، مقادير مغناطيسي صفر و يك را در اين قسمت‌هاي بسيار ريز قرار مي‌دهد (با تغيير قطب مغناطيسي هر يك از مكان‌هاي ذخيره داده) و زماني كه قصد خواندن داده‌ها را دارد، برعكس حالت نوشتن، مقاديري را در هر يك از قسمت‌هايي كه توسط  Actuator مشخص مي‌شود، طبق قطب مغناطيسيشان حس كرده و بر اساس آن صفر يا يك منطقي معادلش را تحويل مي‌دهد.

قسمت Head فقط چند نانومتر (۱ سانتي متر = ۱۰۰۰۰۰۰۰ نانومتر) با Platter خود فاصله دارد.

 

۴- قسمت Platter (ديسك)

HDD Platter

Platter (ديسك)
منبع عكس: megatechnews.com

 

وظيفه اين صفحات، حفظ داده‌ها (به صورت مغناطيسي صفر و يك) در قسمت‌هاي بسيار ريز است. اين قسمت‌هاي بسيار ريز سكتور (Sector) ناميده مي‌شوند و مي‌توانند يك بيت را در خود نگه دارند. در هر اينچ (هر اينچ = ۲.۵۴ سانتي متر) از اين صفحات حدود ۳۰۰۰۰ قسمت ريز براي ذخيره وجود دارد. اندازه هر يك از اين قسمت ها در حدود ۸۴۶ نانومتر است.

معمولاً در هر هارد ديسك تعداد بيشتر از يك صفحه Platter قرار ميگيرد. اين صفحات از جنس شيشه يا سراميك بوده و خودشان مغناطيسي نيستند.

 

۵- قسمت Spindle (موتور چرخان ديسك‌ها)

HDD Spindle

Spindle (موتور چرخان ديسك ها)
منبع عكس: pcguide.com

وظيفه اين قسمت فقط چرخاندن Platter هاست. به اين ترتيب قسمت Head مي‌تواند داده‌ها را بر روي نقاط مختلف صفحات مغناطيسي بخواند يا بنويسد. قسمت Spindle مي‌تواند از ۴۲۰۰ (در هاردهاي كم مصرف قابل حمل) تا ۱۵۰۰۰ (در هاردهايي مثل Cheetah 15K.4 محصول سي‌گيت) دور در دقيقه (RPM) بچرخد.

 

هارد ديسك چگونه كار مي‌كند؟

دستورها همراه با داده‌هاي ارسالي يا دريافتي از هارد ديسك، توسط Disk Controller (كنترل كننده ديسك) تفسير مي‌شوند. تفسير كردن به اين معناست كه هارد ديسك مي‌فهمد كه طبق دستور داده شده، مكان داده مورد نظر در كجا قرار داشته و طبق آن عمل خواندن يا نوشتن شروع مي‌شود. زماني كه سيستم عامل يا يكي از قطعات سخت افزاري نياز به ذخيره كردن داده يا دريافت آن داده‌ها را دارند، ديسك كنترلر وارد عمل مي‌شود و دستور مورد نظر را براي Actuator ارسال مي‌كند.

حال قسمت Actuator وظيفه دارد تا Head Arm (بازوي مكانيكي Head) را به قسمت‌هاي مختلف Platter هدايت كند. چون امكان دارد داده‌هاي يك فايل در مكان‌هاي مختلفي بر روي Platter ها ذخيره شود، بنابراين Head Arm ممكن است بين قسمت‌هاي مختلف پلاتر جابجا شود. حال قسمت Head وظيفه دارد تا با توجه به دستور داده شده (خواندن يا نوشتن داده) كار خود را بر روي سكتور فيزيكي مورد نظر انجام دهد.

درصورتي كه ديسك كنترلر دستور خواندن نوشته را داده باشد، در اين صورت Head وظيفه دارد تا داده‌هاي مغناطيسي صفر و يك را بر روي قسمت‌هاي مختلف Platter بخواند و آن را به Actuator بفرستد. خواندن به اين صورت است كه قطب‌هاي مغناطيسي (N يا S) هر يك از مكان‌هاي داده را حس كرده سپس معادل صفر يا يك آن را برمي‌گرداند. سپس Actuator داده‌هاي خوانده شده را به ديسك كنترلر باز مي‌گرداند تا مورد پردازش قرار گيرد.

اما اگر ديسك كنترلر داده‌اي را براي ذخيره كردن به هارد ديسك بفرستد، در اين صورت Actuator وظيفه دارد داده‌ها را تك به تك به Head ارسال كند تا قسمت Head اين داده‌ها را به صورت صفر و يك در فضا هاي ذخيره سازي Platter ذخيره كند. ذخيره به اين صورت است كه هد نوشتن، مكان‌هاي داده موجود روي پلاتر را طبق دستور صفر يا يك بودن، تغيير قطب مي‌دهد. مثلاً قطب N را به بالا يا برعكس نشانه گذاري مي‌كند.

قسمت داخلي هارد ديسك‌ها معمولاً مهر و موم شده هستند تا از ورود گرد و غبار به داخل، و اختلال در كار قطعات جلوگيري شود. همچنين در داخل هارد ديسك‌ها يك فيلترينگ هوا براي فيلتر و خارج كردن گرد و غبار، جاسازي مي‌شود.

 

ليست برخي از توليد كنندگان هارد ديسك:

 • Seagate (سي گيت)
 • Western Digital (مخفف: WD، وسترن ديجيتال)
 • Hitachi Global Storage
 • Maxtor
 • IBM

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۷:۳۶:۱۲ ] [ فروشگاه اينترنتي تكين مال ] [ نظرات (0) ]

هاردهاي اكسترنال وايرلس

 

 هارد اكسترنال چيست؟

در جهاني كه تمام اطلاعات و داشته هاي ما بر پايه صفر و يك تنظيم شده است، از دست دادن اطلاعات، به گونه اي فاجعه به حساب مي آيد. يك لحظه تصور كنيد كه هارد ديسك رايانه تان از كار مي افتد يا اين كه اطلاعات تان را از دست مي دهيد. در اين رابطه مي توان گفت كه شايد عقلاني ترين راه اين باشد كه هميشه از اطلاعاتمان پشتيبان تهيه كنيم و به همين خاطر داشتن يك هارد اكسترنال ضروري به نظر مي رسد. به همين دليل به شما فوت و فن آشنايي با هارد اكسترنال را آموزش مي‌دهيم تا در هنگام خريد،دچار مشكل نشده و به درد از دست رفتن اطلاعاتتان دچار نشويد.

انواع هارد اكسترنال

هارد هاي اكسترنال دو نوع اصلي دارند و هاردهاي عرضه شده به بازار Portable يا Desktop هستند. هاردهاي Portable يا قابل حمل، همان دسته از هاردهاي كوچك هستند كه از طريق پورت USB به رايانه اتصال پيدا مي كنند و دقيقا مانند يك فلش با حجم بالا كار مي كنند و كار كردن با آن ها بسيار ساده است. اما هارد هاي Desktop در اندازه هاي بزرگتري به بازار عرضه مي شوند و به دليل اين كه بسيار سنگين هستند و حجم زيادي هم دارند، كمتر توسط كاربران معمولي استفاده مي شوند.

كاربرد آن ها بيشتر در زمينه ذخيره سازي اطلاعات محلي و پشتيبان گيري است. البته اين دسته از هارد ها و از آن ها براي انتقال اطلاعات در دفعات زياد استفاده نمي شود. به دليل ظرفيت زيادي كه دارند بيشتر توسط سازمان هاي خاص براي پشتيبان گيري از حجم زيادي از اطلاعات به كار گرفته مي شوند. البته از جمله مزيت هاي اين دسته از هارد ها مي توان به سرعت بسيار بالاي آن ها در انتقال داده ها اشاره كرد .

 هدف از طراحي چنين هارد ديسك‌هايي اتصال بي‌سيم از لپ‌تاپ، گوشي هوشمند يا تبلت به هارد ديسك و تماشاي محتواي آن‌ها به راحتي هر چه بيشتر است.

چرا من به يك هارد اكسترنال نياز دارم؟

با افزايش وضوح محتواهاي به‌خصوص ويدئويي و افزايش حجم فايل‌ها نياز به يك هارد ديسك اكسترنالبيش از هر وقت ديگري احساس مي‌شود. اين روزها لپ‌تاپ‌ها روزبه‌روز سريع‌تر و سبك‌تر شده و هارد ديسك‌هاي مكانيكي قديمي و با سرعت پايين جاي خود را به حافظه‌هاي SSD پرسرعت داده‌اند. به اين ترتيب معمولاً كاربر فضاي كمتري را نسبت به گذشته در اختيار خواهد داشت و به همين دليل براي آرشيو كردن تصاوير، ويدئوها و ساير فايل‌هاي حجيم معمولاً خريد يك هارد ديسك اكسترنال ساده‌تر از ارتقاي حافظه داخلي به نظر مي‌رسد.

رفع نياز كاربران به كابل و سيم از زندگي روزمره به عنوان هدف اصلي بسياري از شركت هاي فعال در زمينه تجهيزات الكترونيكي شناخته مي شود. ذخيره سازي به صورت بي سيم و دستيابي به اطلاعات بدون نياز به اتصال كابل براي كاربران پيشتاز در به كارگيري فناوري هاي نوين، بسيار كاربردي است. شركت هاي توليد كننده تجهيزات ذخيره سازي سيمي در حال حاضر بخشي مجزا براي توليد درايو هاي بي سيم راه اندازي كردند.

اگر تلفن هوشمند زيبا و دلرباي مورد نظر شما از درگاه حافظه پشتيباني نمي كند و ظرفيت ارائه شده روي حافظه داخلي آن نيز برايتان كافي نيست، مي توانيد تهيه هارد ديسك هاي بي سيم را مد نظر داشته باشيد.

اين محصولات در گذشته قيمت بالايي داشتند، اما روز به روز سازندگان بيشتري نمونه هاي ارزان قيمت تري از هارد ديسك هاي بي سيم را با امكانات و قابليت هاي بيشتر، در دسترس كاربران قرار مي دهند.

 

هاردهاي اكسترنال مزيت‌هاي زيادي دارند كه به عنوان نمونه مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

 • بكاپ گيري:

عده‌اي از كاربران صرفا جهت اختصاص فضايي مجزا براي بكاپ‌گيري و قرار دادن اطلاعات مهم در مكاني امن و اعمال امنيت روي داده‌ها تصميم به خريد‌ هارد اكسترنال مي‌گيرند.

 • حمل و نقل آسان:

براي بسياري از كاربران امكان جابه‌جايي داده (كه ممكن است شامل عكس، فيلم يا فايل‌هاي ضروري باشند) از اهميت زيادي برخوردار است به همين دليل استفاده از‌ هاردهاي اكسترنال حائز اهميت است.

 • استفاده در انواع شبكه‌ها:

يكي از مباحث مهم در شبكه، امكان ذخيره‌سازي داده‌هاي حجيم، دسترسي سريع به داده‌هاي ذخيره شده و همچنين به اشتراك گذاشتن آنها مي‌باشد.

امروزه با توليد‌هاردهاي اكسترنال مخصوص شبكه، هر كاربر شبكه به‌راحتي مي‌تواند اين نوع‌هارد‌ها را تهيه و راه‌اندازي كند و ديگر نيازي به حضور متخصصين و صرف هزينه‌هاي گزاف وجود ندارد.

 • قيمت مناسب:

يكي از معمول‌ترين عللي كه كاربران ‌هاردهاي اكسترنال را براي افزايش فضاي ذخيره‌سازي به جاي‌هارد‌هاي اينترنال انتخاب مي‌كنند، قيمت مناسب ‌هاردهاي اكسترنال در مقايسه با اينترنال آنها مي‌باشد.

 • مزيت‌هاي ‌هارد اكسترنال نسبت به ذخيره سازهاي ديگر
 • به راحتي نصب شده و مورد استفاده قرارمي‌گيرند. يعني plug & play بوده و برخلاف‌ هاردهاي اينترنال نيازي به استفاده از كابل‌هاي SATA يا IDE جهت انجام عمليات «‌هارد به‌هارد» و يا براي اتصال مستقيم به كامپيوتر ندارند.
 • بهترين روش براي تهيه بكاپ استفاده از‌ هاردهاي اكسترنال است.
 • با استفاده از ‌هاردهاي اكسترنال مخصوص شبكه (به جاي DAS، NAS، ...) مي‌توان در شبكه‌هاي كامپيوتري براي ذخيره سازي داده‌ها به سادگي حجم زيادي را ميان تمام كاربران شبكه به اشتراك گذاشت. همچنين هزينه نصب و راه‌اندازي ‌هاردهاي اكسترنال مخصوص شبكه بسيار پايين‌تر از نصب DAS ،NAS، ... است.

 

ديسك بهتر است سخت باشد يا جامد ؟

 تا همين اواخر، خريداران رايانه‌ها براي انتخاب فضاي ذخيره داده لپ‌تاپ‌ها، اولترابوك‌ها و رايانه‌هاي دسكتاپ گزينه‌هاي محدودي داشتند.

 اگر شما اخيرا يك اولترابوك يا لپ تاپ بسيار سبك و باريك خريده باشيد، احتمالا درايو ذخيره اصلي آن از نوع وضعيت جامد (SSD) است (در ويندوز :C، در مك Macintosh HD ). انواع ديگر دسكتاپ ها و لپ تاپ ها از فضاي ذخيره ديسك سخت (HDD) بهره مي برند. شما مي توانيد ديسك سخت، وضعيت جامد يا در بعضي موارد از هر دو نوع در يك سيستم استفاده كنيد. اما موضوع مهم اين است كه چطور آنها را انتخاب كنيد. در اين مطلب قصد داريم تفاوت هاي ديسك سخت و وضعيت جامد را براي شما شرح داده و مزايا و معايب آنها را توضيح دهيم تا بتوانيد مطابق با نيازهاي واقعي سيستم رايانه اي خود، يكي از آنها را انتخاب كنيد.

 

تفاوت ها و شباهت​ها

ديسك سخت هاي سنتي چرخان، جزئي اساسي و جدايي ناپذير در رايانه ها به شمار مي رود. برخلاف حافظه رم كه داده ها با قطع برق و خاموش شدن سيستم از روي حافظه سيستم محو مي شود، در ديسك سخت داده به صورت ذخيره شده روي صفحات ديسك باقي مي ماند. اساس ديسك هاي سخت صفحات فلزي با پوشش مغناطيسي است. بدون در نظر گرفتن مدت زمان داده ذخيره شده، اين پوشش مغناطيسي روي صفحات گردان است كه وظيفه ذخيره داده را برعهده دارد. در حالي كه ديسك ها در چارچوب بدنه ديسك سخت مي چرخند، يك هد خواندن و نوشتن (read / write) كه روي يك بازوي متحرك قرار دارد، وظيفه دسترسي به داده روي صفحات گردان را انجام مي دهد. يك درايو وضعيت جامد از نظر عملكرد همان كار ديسك سخت را انجام مي دهد (ذخيره داده هنگامي كه رايانه خاموش است، بوت كردن سيستم شما و....)؛ اما به جاي به كار بردن پوشش مغناطيسي روي صفحات ديسك براي ذخيره داده، داده روي تراشه هاي حافظه فلش ذخيره مي شود به اين ترتيب داده ها حتي در نبود جريان برق نيز حفظ مي شوند. اين تراشه ها را مي توان به صورت دائم روي مادربورد (مانند انواع كوچكي از اولترابوك ها و لپ تاپ هاي كوچك)، روي كارت PCI / PCIe (در يك سري رايانه هاي مخصوص كار) يا در جعبه هايي به شكل ديسك سخت معمولي به كار برد. اين محصول را مي توان با استفاده از درگاه اتصال و كابل ساتا براي دسكتاپ ها يا لپ تاپ هاي معمولي به كار برد. اين تراشه هاي حافظه فلش از نظر نوع سرعت حافظه با آن تراشه هاي حافظه اي كه در درايو هاي حافظه فلش يو.اس .بي وجود دارد خيلي متفاوتند. البته اين موضوع خود مقوله تكنيكي كاملا جداگانه اي است، اما به طور خلاصه مي توان گفت كه حافظه فلش درون درايو هاي وضعيت جامد پرسرعت تر و قابل اطمينان تر از فلش درايوهاي يو.اس. بي است. به همين دليل درايوهاي وضعيت جامد بسيار گران تر از انواع فلش درايو يو.اس .بي هم ظرفيت خود است.

 مزايا و معايب

 ديسك هاي سخت و وضعيت جامد هر دو كار مشابهي انجام مي دهند : آنها سيستم شما را بوت مي كنند، برنامه هاي كاربردي شما را ذخيره و نگهداري كرده و وظيفه ذخيره سازي داده شخصي شما را به عهده دارد. با اين حال هر نوع از اين فضاهاي ذخيره از مجموعه قابليت هاي خاص خود برخوردار است. اما سوال اين است كه تفاوت آنها چيست و چرا كاربران يكي از آنها را به ديگري ترجيح مي دهند.

 قيمت: درايو هاي وضعيت جامد با قيمت يك دلار به ازاي هر گيگابايت فوق العاده گران است. شما براي ظرفيت يك ترابايت ديسك سخت لپ تاپي 5 / 2 اينچي نصف مبلغ قيمت يك درايو وضعيت جامد 128 گيگابايتي را مي پردازيد. در مورد درايو هاي وضعيت جامد بالاي ظرفيت 500 گيگابايت اين قيمت ها واقعا قابل تصور نيست. از آنجا كه فناوري ديسك سخت قديمي تر و شناخته تر است، آنها در آينده نيز ارزان تر باقي خواهد ماند. همين پرداخت اضافي براي درايو وضعيت جامد مي تواند قيمت تمام شده رايانه اي كه قصد جمع كردنش را داريد به طور قابل ملاحظه اي افزايش دهد.

 ظرفيت عادي و حداكثر: حداكثر ظرفيت درايوهاي وضعيت جامد يك ترابايت است. آنها هنوز كمياب و گران قيمت است. شما بندرت مي توانيد ظرفيت 128 تا 500 گيگابايتي آنها را در سيستم هاي معمولي بيابيد. اين روزها مشكل است كه حتي يك ديسك سخت 160 گيگابايتي در بازار پيدا كنيد؛ افراد علاقه مند محتواي رسانه اي بايد ظرفيت هايي بين يك تا چهار ترابايت را در سيستم هاي پيشرفته جديد خود به كار ببرند. اساسا هر قدر فضاي ذخيره بيشتري داشته باشيد در PC خود از محتواهاي بيشتري مانند عكس ها، موزيك و ويدئو مي توانيد بهره مند شويد. گرچه اين روزها با متداول شدن فضاي ذخيره ابري، شايد اينترنت جاي خوبي براي به اشتراك گذاري بين سيستم شما و تلفن همراه، تبلت تان باشد ـ با توجه به هزينه گزاف اينترنت با پهناي باند بالا در ايران ـ هنوز هم استفاده از فضاي ذخيره محلي ارزان تر است كه فقط يك بار براي آن هزينه مي كنيد.

 سرعت: اينجا نقطه درخشش فضاي ذخيره وضعيت جامد است. يك رايانه مجهز به SSD فقط ظرف چند ثانيه بوت مي شود، در حالي كه اين زمان براي يك سيستم با هارد معمولي مي تواند بيش از يك دقيقه باشد. يك ديسك سخت به زمان نياز دارد تا مشخصه هاي سيستم عامل را سريع تر كرده و در موقع عملكردهاي عادي نيز سرعتي كمتر از وضعيت جامد دارد. يك رايانه Mac يا PC با SSD سريع تر بوت شده، برنامه ها را زودتر به جريان مي اندازد و از كارايي سراسري بالاتري برخوردار است. حتي در درايو هاي خارجي نيز سرعت و زمان انتقال داده وضعيت جامد تا حد قابل ملاحظه اي بيشتر از HDD است.

 خــرد كــردن داده (Fragmentation):

ديسك هاي سخت به دليل ماهيت سطوح گردان، در رابطه با فايل هاي بزرگ كه به صورت بلوك هاي به هم پيوسته در فضاي ذخيره جا خوش كرده اند، بهترين عملكرد را ارائه مي كنند. به اين ترتيب، هد درايو (گرداننده) مي تواند به صورت دائم شروع به خواندن اطلاعات كرده و مجددا روند خواندن را پايان بخشد. هنگامي كه ديسك هاي سخت به مرحله پر شدن مي رسد، فايل هاي بزرگ قادر است متفرق شده و در سطح و اطراف ديسك گردان مغناطيسي پراكنده شود، كه به اين حالت خرد كردن داده مي گويند. مزيت HDD اين است كه عوامل محاسباتي خواندن / نوشتن داده با حداقل تاثير گذاري منفي مي تواند بهبود يابد و داده ها را خرد و به صورت پراكنده ذخيره كند. در حالي كه SSD كاري به اين كه داده در كجاي تراشه هايش ذخيره مي شود ندارد، براي فايل هاي كم حجم از سرعت بيشتري بهره مي برد. از آنجا كه در SSD از هد خواندن و بازوي مكانيكي خبري نيست، آنها به طور ذاتي از سرعت بيشتري برخوردارند.

 پايداري و ماندگاري :

وضعيت جامد قطعه مكانيكي ندارد، در نتيجه در صورتي كه لپ تاپ از دستتان به زمين بيفتد يا در حالت لرزش شديد در خودرويي در حال حركت و حتي زلزله، داده هاي شما در درايو SSD از امنيت بيشتري برخوردار است.

 سر و صدا :

حتي كم صداترين ديسك سخت هنگام گردش صفحات يا حركت بازويش در مواقعي كه داده را مي خواند و مي نويسد بويژه در سيستم هاي قديمي و داراي كيس تمام فلزي بالاخره كمي صدا توليد مي كند. همچنين ديسك هاي سخت پرسرعت تر صداي بيشتري هم توليد مي كنند، اما درايو وضعيت جامد هيچ صدايي ندارد.

 

موارد مصرف SSD و HDD

ديسك سخت

 • عشاق محتواي رسانه اي و كساني كه دانلود سنگين دارند
 • كاربراني كه در پي سيستم هاي ارزان هستند
 • كاربران عادي

درايو وضعيت جامد

 • افرادي كه هميشه در راه و در حال حركت هستند
 • كاربران داراي جنون سرعت سيستم
 • طرفداران گرافيك رايانه اي و كار هاي مهندسي
 • علاقه مندان موزيك و دست اندركاران موسيقي

جمع بندي

به لحاظ قيمت، ظرفيت و در دسترس بودن ديسك هاي سخت برنده اند، اما از نظر سرعت، ضدضربه بودن، تنوع شكل و بي صدا بودن درايو وضعيت جامد گوي سبقت را از ديسك سخت مي ربايد. به دليل سرعت خواندن / نوشتن بالا SSD براي افرادي كه كارهاي سنگين گرافيكي و ويرايش ويدئو انجام مي دهند و بازيخورها توصيه مي شود، اما براي كاربراني كه علاقه مند نگهداري فيلم و موزيك هستند با توجه به ارزاني ديسك سخت و ظرفيت هاي بزرگ در دسترس، اين نوع فضاي ذخيره مناسب است.

چرا من به يك هارد درايو بي‌سيم نياز دارم؟

انتقال بي‌سيم اطلاعات و استفاده چند كاربر از اطلاعات يك درايو، آن هم به صورت همزمان! همين چند كلمه، اصلي‌ترين و مهم‌ترين قابليت‌ فضاهاي ذخيره‌سازي واي‌فاي را توصيف مي‌كنند.

در واقع، انتقال بي‌سيم  از جمله آن راه‌حل‌هايي است كه مي‌تواند عملكرد بسياري از دستگاه‌هاي همراهي كه هر روز از آن‌ها استفاده مي‌كنيد را بهبود ببخشد. براي مثال تصور كنيد كه با دوستانتان يا افراد خانواده كه هر كدام يك تلفن هوشمند، تبلت يا كامپيوتر با امكان اتصال به شبكه واي‌فاي دارند، نشسته‌ايد و مي‌خواهيد همزمان يك فيلم خاص را در صفحه نمايش دستگاه خودشان پخش كنيد. تا قبل از وجود تكنولوژي استريم واي‌فاي، ناچار بوديد كه به صورت جداگانه اين فيلم را براي هر كدام از آن‌ها پخش كنيد. ولي با وجود يك هارد واي‌فاي، مي‌توانيد به صورت همزمان يك فايل مديا (چه فيلم باشد، چه موزيك يا عكس) را براي چند دستگاه متصل پخش نماييد.

يا تصور كنيد كه مي‌خواهيد در محيط اداره يك فايل را با همكارانتان به اشتراك گذاشته و طوري عمل كنيد كه هميشه آن‌ها نيز بتوانند به فايل‌هاي مورد نظرتان دسترسي داشته باشند. جدا از شبكه‌هاي كامپيوتري كه اغلب كامپيوترها را در محل‌هاي تجاري متصل مي‌سازد، هارد درايوِ واي فاي نيز مي‌تواند اين اتصال را به صورت دائمي و با سرعت بالا برايتان فراهم كند.

از جمله ديگر مزيت‌هاي هارد‌ درايوهاي بي‌سيم، جبران فضاي ذخيره سازي اندك تلفن‌هاي هوشمند و تبلت‌ها است! اگر گيمر يا اهل فيلم و سريال باشيد، بدون شك مشكل حافظه اندك تلفن‌هاي هوشمند و تبلت‌ها آزارتان مي‌دهد! كاربران اپل كه به حافظه‌هاي غير قابل ارتقايشان اين مشكل هيچ‌گاه دست از سرشان بر نمي‌دارد و كاربران اندرويدي نيز گاهي گله دارند كه نمي‌توانند به صورت همزمان فيلم‌ها و موزيك‌هاي دلخواهشان را در كنار ديگر فايل‌هاي حجيم در دستگاهشان ذخيره كنند. اما مشكل تمامي آن‌ها با يك هارد واي‌فاي درمان مي‌شود. براي مثال اگر آيپد داريد و فضاي ذخيره سازي محدودتان به شما اجازه ذخيره فيلم‌ها را بر روي آن نمي‌دهد، مي‌توانيد بدون نياز به اتصال آيپد به كامپيوتر، فيلم‌هايتان را از روي هارد بي‌سيم پخش كنيد و از تماشاي فيلم يا گوش دادن به موسيقي مورد علاقه‌تان لذت ببريد. 

اما اين‌ها جنبه‌هاي مثبت قضيه است! هر تكنولوژي، هر چقدر هم كه خوب باشد، معايب خاص خود را نيز دارد! اما اين معايب چيستند؟‌در پاراگراف‌هاي بعدي اين بررسي به معايب هارد درايوهاي واي‌فاي فعلي مي‌پردازيم.

مواردي كه پيش از خريد هاردرايو بي‌سيم بايد بدانيد

در چند جمله‌اي كه در بالا مهمان زوميت بوديد، تنها نقاط مثبت هاردهاي بي‌سيم كه به ذهنمان رسيد را برايتان بازگو نموديم. اما اين تكنولوژي همانند هر تكنولوژي نوپاي ديگري، معايبي نيز دارد كه شايد چندان تاثيرگذار نباشند، ولي بي‌توجهي به آن‌ها نيز بررسي‌ ما را با نقص همراه مي‌سازد. 

 از جمله معايب اصلي اين نوع هاردها عمر باطري است! درست است، عمر باطري هميشه گريبان ما را گرفته و شيريني استفاده از دنياي ديجيتالي‌مان را تلخ مي‌سازد. البته اين مشكل چندان حاد و آزار دهنده نيست! چراكه استفاده از هارد در فضاهايي است كه معمولا دسترسي به برق وجود دارد و اتصال هارد به منبع برق از طريق يك آداپتور ميسر است! چرا كه بعيد مي‌دانيم شما وسط خيابان هارد خود را در بياوريد و بيشتر از پنج ساعت بخواهيد از شبكه‌واي فاي آن بهره‌مند شويد! همچنين اتصال كابلي به كامپيوتر نيز هميشه گزينه در دسترسي است كه استفاده از هارد را در هر شرايطي ميسر مي‌سازد. 

مورد ديگر هاردهاي بي‌سيم، مربوط به امنيت اطلاعات در رد و بدل كردن آن‌ها در فضاي بي‌سيم است! هر چند اگر رمز پيچيده‌اي براي واي-فاي خود انتخاب كنيد هك كردن آن بسيار دشوار خواهد شد، اما باز هم امكان هك شدن هر شبكه واي-فايي وجود دارد.

موضوع سوم، مربوط به قيمت اين هارد ها است. در دنياي بحران قيمت‌هاي محصولات ديجيتالي كه كشور ما در آن گرفتار آمده، طبيعي است كه هاردهايي با اين قابليت قيمتي بيشتر از انتظار داشته باشند. در واقع قيمت هارد SkyShare با گنجايش 1 ترابايت كه جهت بررسي در اختيار ما قرار گرفته بود، در حين نگارش اين مقاله 370 هزار تومان است و يك هارد درايو يك ترابايت معمولي محصول سيليكون پاور صد هزار تومان ارزان‌تر است.

  طراحي

شايد بعضي از شما با خودتان بگوييد كه در هاردهاي اكسترنال ديگر طراحي اهميتي ندارد! اما بر خلاف تصور شما، هاردهايي با كيفيت بدنه بهتر و جلوه بصري بهتر، مي‌توانند نظر شما را در هنگام خريد را از اين رو به آن رو كنند. كيفيت بدنه و ساخت مناسب، نقش مهمي در فرآيند توليد و دوام هاردهاي خارجي دارد. همانطور كه مي‌دانيد هارد ديسك‌ها از قطعات بسيار حساس تشكيل شده‌اند كه كوچكترين ضربه يا نفوذ گرد و  غبار و مايعات به درون آن‌ها مي‌تواند به قيمت از دست رفتن اطلاعات ارزشمند شما تمام شود. به همين خاطر كيفيت ساخت بدنه هارد نقش مهمي براي سازندگان و كاربران دارد. بدين ترتيب هاردهايي كه كيفيت مناسبي دارند، گرد و خاك كمتري در آن‌ها نفوذ مي‌كند يا بطور كامل در برابر نفوذ مقاوم هستند و در برابر ضربه يا جابجايي‌هاي غير اصولي، مقاومت بيشتري دارند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۷:۳۵:۳۷ ] [ فروشگاه اينترنتي تكين مال ] [ نظرات (0) ]

ذخيره اطلاعات در فضاي مجازي چيست؟

مفاهيم: ذخيره اطلاعات در فضاي مجازي چيست؟

 

 افزايش پردازش و عمليات انتقال داده‌هاي ديجيتالي به مرحله‌اي از عمر خود رسيده است كه هارد‌ درايو‌هاي فيزيكي ديگر جوابگويي انتقال، جابجايي و پرداز هم زمان اين حجم از اطلاعات نمي‌باشند. به همين دليل فن‌آوري ذخيره‌سازي و حفظ اطلاعات براي حل اين مسئله به هارد درايوها و فضاي مجازي روي آورده‌اند.

هارد درايو‌هاي مجازي به يكي از رايج‌ترين نرم‌افزار‌ها در سيستم‌‌‌ عامل هاي كامپيوتر‌‌‌‌ و لپ تاپ‌ هاي شخصي تبديل شده‌اند. با توجه به مزاياي عمده اين فن‌آوري، استقبال كاربران روز به روز بيشتر مي‌شود.

شايد بتوان گفت؛ هارد درايو‌هاي‌ مجازي آخرين مرحله از تحولات فن‌آوري در مسئله ذخيره سازي داده‌هاي ديجيتالي هستند. اگر هارد داريو شما در حال پت پت كردن و يا در حال كشيدن نفس‌هاي آخرش است، مي‌توانيد، همه آنچه را كه در باره هارد درايو مجازي مورد نياز است را به صورت آنلاين بخوانيد. در اين مقاله شما وارد دنياي هارد درايو‌هاي مجازي مي‌شويد.

اين مسئله تنها يك مسئله شخصي و مربوط به كامپيوتر و سيستم‌هاي خانگي نيست. بلكه تمامي كارفرمايان بايد از صحت، نوع، كارايي، ظرفيت و توانايي سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزار‌هاي سيستم‌هاي محيط كاري خود، مطمئن باشند.

به عبارتي، آنها بايد از سيستم‌هاي مورد استفاده كاركنان خود كاملا مطمئن باشند. اينكه سيستم كاركنان به روز و در حد جوابگوي نياز‌هاي كاري آنها هست يا نه؟ مسئله بسيار مهم و ضروري است. در غير اين صورت، كارفرمايان با ضرر و ضربه‌هاي جبران ناپذيري تجاري و اقتصادي روبرو خواهند شد.

يكي از اين مسائل كه بايد توجه خاص به ان كرد، داشتن فضاي كافي براي ذخيره‌سازي اطلاعات است. به عبارتي، افزايش حجم و فضاي حافظه سيستم براي انجام عمليات، كاربري سريع و ذخيره اطلاعات سازمان بسيار حائز اهميت است.

چطور حافظه مجازي كار مي‌كند؟

البته، خيلي پيش از آنكه من و شما به دنيا بياييم، مسئله ذخيره‌سازي اطلاعات در دنياي كامپيوتر مطرح بوده و هست. مواردي مثل؛ فلاپي‌ها، ديسك‌ها، سي‌دي‌ها، فلش مموري‌ها و... كه براي ذخيره سازي و نقل و انتقال اطلاعات ديجيتالي استفاده مي‌شوند در حال حاضر ديگر جوابگوي اين حجم اطلاعات نيستند.

 

طرحي از نحوه كار كرد يك سيستم ابري

نكته ديگر اينكه سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بر روي هارد ديسك‌ها بمراتب كندتر از حافظه اصلي كامپيوتر است. و زماني كه سيستم مورد نظر در حال، عمليات و پردازش حجيم باشد، كارآئي و سرعت سيستم بشدت افت كرده و عملا" در بعضي شرايط، غيرقابل استفاده مي‌‌شود. در چنين مواردي، ضرورت افزايش حافظه موجود در سيستم ، حتمي مي‌شود.

البته با ارتقاي حافظه و افزايش آن ممكن است، مشكل فوق براي مدتي كاهش يابد ولي اين مشكل دوباره در محدوده‌ ديگري گريبان شما را خواهد گرفت.

چرا كه سرعت افزايش اطلاعات در حال مقابله با حقيقت كمبود فضاي اجرا و ذخيره سازي است. در دنياي ديجيتال ما هر لحظه بيشتر و بيشتر به فضاي آزاد براي كار و ذخيره اطلاعات و اسناد نيازمند مي‌شويم.

در واقع، افزايش پردازش و عمليات انتقال داده‌هاي ديجيتالي به مرحله‌اي از عمر خود رسيده است كه بايد راه حلي اساسي براي اين مسئله بدست آورد. به همين دليل، مهندسان فن‌آوري براي ذخيره‌سازي و حفظ اطلاعات، هارد درايوهاي مجازي را پيشنهاد مي‌كنند.

هارد درايو

هارد درايوهاي مجازي داراي نرم افزارهايي هستند كه به كاربران اين توانايي را مي‌‌دهند تا قسمتي از حافظه اصلي كامپيوتر را به يك درايو‌‌‌ مجازي تبديل كرده و سپس با نصب نرم‌افزار‌‌‌ مورد نظر و ثبت نام در آن فضا، سرعت اجرا و كاربري خود را افزايش دهند.

بدين ترتيب ديگر لازم نيست تا اين نرم‌افزارها ابتدا از روي حافظه‌‌‌هاي جانبي مانند، هارد درايو‌ها، بارگذاري شده و بعد در حافظه اصلي اجرا شوند.

چطور حافظه كامپيوتر كار مي‌كند؟

با ايجاد و استفاده از هارد درايو‌ مجازي، با نام سيستم "كلود " (به معناي ابر )"The cloud system" ، ناگهان متوجه مي‌شويد، فضا براي ذخيره سازي چون ابرهاي آسمان، تقريبا بي‌نهايت شده است.[پردازش ابري چطور كار مي‌كند؟]

در اين زمان، شما تفاوت ذخيره سازي در درايو‌هاي فيزيكي چون؛ فلاپي‌ها، سي دي‌ها، دي وي‌دي‌ها، فلش‌ ها و... را كاملا احساس خواهيد كرد. همچنين ديگر نيازي به حمل و نقل چنين چيز‌ها يا ترس از گم شدن، جا گذاشتن و خراب شدن نخواهيد داشت.

با ثبت نام در سيستم كلود مي‌توانيد از مزاياي بيشمار آن استفاده كنيد. به عنوان مثال؛ سيستم ابري تمام برنامه‌هاي مورد نياز شما را ميزباني مي‌كند.

تنها كافي است وارد سرويس ميزباني اين وب شده و برنامه‌اي كه براي كار و فعاليت خود نياز داريد، بدون اينكه آن را بارگزاري كنيد، انتخاب و اجرا كنيد.

به عبارتي، ديگر نيازي به صرف زمان براي بارگذاري برنامه و اشغال حجم زيادي از حافظه كامپيوتر نيست.

اين سرور با اختصاص دادن فضاي خاصي به شما كمك مي‌كند تا در ابعاد وسيع‌تري اطلاعات خود را ذخيره و يا جابجا كنيد. همچنين، سيستم كلود به شما اين امكان را مي دهد كه در هر جاي دنيا و در هر زمان (حتي زمان‌هاي شلوغ و ترافيكي اينترنت) كه به اينترنت متصل مي‌شويد به اطلاعات خود دسترسي داشته باشيد.

مهم‌تر اينكه بدون دسترسي به كامپيوتر نيز امكان استفاده از اين سيستم امكان پذير است. يعني شما مي‌توانيد تمامي اين امكانات را از گوشي‌هاي هوشمند خود و بصورت آنلاين دريافت كرده،كار يا ويرايش كرده و دوباره بارگذاري كنيد.

جالب است، نه؟! اين تنها گوشه‌ بسيار كوچكي از اين دنياي مجازي و امكانات آن است. دنيايي ناشناخته مجازي‌ها دنياي كه ما وارد آن شده‌ايم يا به گون‌اي درون آن پرت شده‌ايم، داراي قابليت‌ و توانايي‌هاي باور نكردني است. يعني دنياي با بي‌نهايت رمز، راز و معجزه ...

نكته مهم اينكه وقتي ما از هارد درايو‌هاي مجازي، ديسك‌هاي مجازي، مكانيزم‌هاي مجازي و ... صحبت مي‌كنيم، در واقع وارد دنيا و بحث‌هاي غير قابل پيش‌بيني و دقيق مي‌شويم. دنيايي از اطلاعات و دانش كه همه چيز در آن به راحتي؛ قابل معاوضه، تغيير، تبديل و عملي است.

مي‌دانيد، گاهي يك هارد درايو (با همه عناوين) براي كمترين عمل ذخيره سازي، بايد راه‌هاي بيشماري را در سيستم عامل يك سرور طي كند.

براي مثال؛ اگر شما از سيستم عامل مك استفاده مي كنيد، قبل از هر چيز بايد برنامه ويندوز و اپليكيشن‌ هاي آن را اجرا و فعال كنيد. فرقي نمي‌كند، كجا باشيد در خانه يا محل كار ... بايد اين مراحل را انجام دهيد.

ولي با نرم‌افزار داريو مجازي،در واقع، شما به نوعي به كامپيوتر خود كلك مي‌زنيد. چرا كه كامپيوتر فكر مي‌كند، داراي يك داريو كامل ديگري هم هست. درايوي كه به شما امكان مي‌دهد با سيستم عامل‌هاي مختلفي كار كنيد و اين پايان كار نيست، اين نوع درايو‌هاي مجازي به شما اجازه كدگزاري يا رمزگذاري بر روي فايل‌هاي خود براي امنيت بيشتر مي‌دهند.

حتي امكان و اجازه ايجاد يك فايل از يك سي دي يا دي وي دي را به شما مي‌دهد، بدون آنكه شما درايو فيزيكي سي دي يا دي وي دي در كامپيوتر خود داشته باشيد.

به طور كلي، درايو‌هاي مجازي كارهاي بسيار زيادي انجام مي‌دهند كه باور كردني نيستند و ما نمي‌توانيم همه آنها را در اين مقاله كوتاه بياوريم. ما تنها سعي مي‌كنيم بر روي يكي از اين درايو‌هاي مجازي يعني، سيستم ذخيره كلود كنكاش كنيم.

همانطور كه مي‌دانيد در حال حاضر ، نياز و تقاضا براي هارد درايو‌هاي جانبي يا به عبارتي هارد درايو‌هاي اكسترنال روز به روز بيشتر مي‌شود و اين نشان دهنده نياز مبرم به فضاي بيشتر براي ذخيره اطلاعات در فضاي ديجيتالي است.

more چطور اينترنت كار مي‌كند / مفاهيم و چطورهاي ديجيتال / تاريخچه كامپيوتر / شركت‌هاي فناوري جهان / فناوري‌هاي ديجيتال /نرم‌افزار / سخت افزار

در باره اين مسئله فكر كنيد، فلاپي‌ ديسك‌ها تنها 1.44 مگا بايت از حجم اطلاعاتي شما را مي‌توانند، ذخيره كنند. اين در حالي است كه شركت ماكروسافت، حدود 7 گيگابايت فضاي ذخيره سازي رايگان و امن توسط هارد درايو مجازي با نام "اسكاي درايو" SkyDrive ، به شما ارائه مي‌دهد.

اين يعني، شما بايد حدود 10.000 فلاپي ديسك داشته باشيد تا بتوانيد تمام اطلاعات 7 گيگا بايت خود را در آنها ذخيره و نگهداري كنيد. حالا تصور كنيد، چگونه، چه مكاني، چه مدتي از زمان، چه سرعتي و... شما مي‌توانيد در ميان اين ده ‌هزار فلاپي به بازيابي اطلاعات ذخيره خود دست يابيد؟!!

ايجاد و خلق هارد درايو مجازي هوشمند و قوي، كاري بس بزرگ و درواقع يك تجارت محسوب است. زيرا بعد از اينكه شما فضاي 7GB اختصاصي ماكروسافت يا ساير ابر سرور ها چون سيستم‌ كلود را پر كرديد و نياز به فضاي بيشتري داريد. پيامي بسيار مودبانه از سرويس ميزبان، مبني بر اينكه ارتقاء و اختصاص فضاي بيشتر ملزم به پرداخت هزينه معادل ايكس دلار مي‌باشد.

به همين دليل ابر سرور‌هايي چون ماكروسافت، اپل آي كلود، گوگل درايو، آماوزن كلود درايو ،كلود و... مي‌خواهند، همه افراد كسب و كار شخصي و تجارت خود را راه اندازي كنند، بدين ترتيب، كسب و كار آنها نيز رونق مي‌بخشد.

حتي اگر از آن دسته شركت‌هاي بزرگ و قدرتمند باشند كه لزومي براي حضور در اين گونه رقابت‌ها نباشند، با وجود اين براي حفظ قدرت و سر‌آمد خود در اين زمينه مسابقه مي‌دهند.

توليد و راه اندازي Dropbox نشانه‌اي كوچكي از اين رقابت و جنگ تكنولوژي در حفظ قدرت بود. هر چند كه برنده مسابقه نشدند ولي با اين وجود، مي‌توان گفت؛ تحت پوشش قرار دادن 50 ميليون كاربر در سراسر دنيا، با ارائه بهترين خدماتي چون؛ اشتراك گذاشتن آسان، دانلود يا آپلود كردن فايل‌ها با سرعت و راحت، همگام سازي و... براي افرادي كه روي خط زندگي مي‌كنند، بسيار حائز اهميت است.

با توجه به آنچه كه در باره هارد درايو‌هاي مجازي ( امكانات و مزاياي آنها ) گفتيم به اين مرحله از كنكاش و پرسش مي‌رسيم كه آيا آنها مضرات و خطراتي هم براي كاربران دارند يا نه؟

آنها براي چه خوب نيستند؟

بسياري از وب سرويس‌هايي كه خدمات هارد درايو مجازي را مانند "كلود" ارائه مي‌دهند، به دليل سياست‌هاي حفظ حريم خصوصي‌شان به دقت تحت بررسي قرار مي‌گيرند. شما بايد بدانيد چرا؟!دليل آن هم پر واضح است.

با وجود اينكه شما تمام فايل‌هاي خود را بر روي كامپيوتر شخصي خود يا اينكه بر روي هارد درايو جانبي با يك هارد درايو مجازي، ذخيره مي‌كنيد. در واقع، شما در حال آپلود كردن فايل‌ها بر روي سرور هستيد. از نظر فني اين بدان معناست كه شما تنها فردي نيستيد كه به آنها دسترسي داريد.

به نظر مي‌‌رسد، سياست حفظ حريم خصوصي داراي مغز تشخيص دهنده‌اي ندارد (كه بداند نبايد به فايل‌ها نگاه كند!!)، اما سرويس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دهنده‌ها در واقع، با اين بخش مي‌خواهند از خودشان در مقابل آنچه كه ممكن است به عنوان خطر يا تهديد به حساب آيد، حمايت كنند.

به همين خاطر همه آنچه را كه شما بر روي آنها آپلود مي‌كنيد به دقت بررسي و بازبيني مي‌كنند تا از پاك بودن همه فايل‌ها و اطلاعات ارسالي كاربران مطمئن شوند.

همچنين اگر سازمان‌ دولتي به فايل‌هاي ارسالي و فعاليت‌هاي آنلاين شما مشكوك شود با ارسال احضاريه محرمانه‌اي به شركت‌هاي مذبور، خواستار بازبيني و خوانش اطلاعات شما توسط آنها خواهند شد، بدون اينكه شما متوجه اين مسئله شويد.

جداي از هك كردن، اطلاعات توسط هكر‌ها حتي، وب سرويس‌هاي با درصد امنيت 100 درصد هم از اين موارد مستثنا نخواهند بود. جالب است بدانيد حتي آنها موظف هستند به گزارش حركات و فعاليت‌هاي آنلاين شما. مثلا به سرويس‌هاي دولتي اطلاع مي‌دهند كه شما "در حال"(در كسري از زمان) كپي از اسناد محرمانه يك شركت يا سازمان و... هستيد.

همچنين يك وب سرويس، مي‌تواند نظر دهد كه مطلب يا فايلي شما از نظر اجتماعي، سياسي، قانوني و... است يا نه؟! و آنها اجازه دارند، بدون اجازه شما آن را حذف كنند.(البته بر اساس قانون هر ايالت اين مسائل در نظر گرفته مي‌شود)

بنابراين با اين تفاسير، آيا مطالب شما تحت نظارت است؟ خب، ممكن است. زيبايي و هنر، سياست حفظ حريم خصوصي در اين است كه مي‌تواند شما را به عنوان كاربري كه بايد تحت نظارت قرار دهد يا نه؟ تشخيص مي‌دهد.

به عنوان مثال، چگونه ‌‌مايكروسافت متوجه مي‌شود كه شما در حال تجاوز به حريم خصوصي كاربري ديگر يا كپي اسناد و مدارك شركت يا سازماني هستيد، يا اينكه اپل از كجا متوجه مي‌شود كه فردي به درون سيستم‌هاي آنها سرك مي‌كشد و... يا زماني كه گوگل به كاربران ايميل خود مي‌گويد؛ كلمه عبور خود را عوض كنند، حتي زماني كه هيچ معترض و شاكي وجود ندارد؟!

بله همه اينها توسط همين بازبيني و بررسي دقيق فايل‌ها توسط سياست حفظ حريم خصوصي امكان پذير است. شايد از نظر شما گوگل تنها يك شركتي است كه شما از آن طريق ايميل‌هاي خود را چك مي‌كنيد، يا شركتي كه تبليغات شما را پخش مي‌كند تنها يك شركت تبليغات‌چي بيشتر نيست و...

در صورتي كه تمام اين وب سرور‌ها تحت عنوان شركت‌هاي سرويس دهنده مجاز به انجام همه كارهاي بالا هستند، حتي بيشتر... آنچه كه به عنوان دنياي وحشي در زمينه ارتباطات، انتشارات، تبليغات، اجتماعات عمومي و.... ناميده مي‌شود. دنياي است كه تحت كنترل كامل دست اندركاران سرويس دهنده‌هاي آنها و ساير امور مربوطه است.

بنابراين در حاليكه اين هارد درايو‌هاي مجازي امكانات و فضا‌هاي بيشتري براي جولان دادن شما در اين دنياي ديجيتال مي‌دهند، يادتان باشد كه نبايد همه مسائل خصوصي يا آنچه كه فكر مي‌كنيد، نبايد توسط كسي ديگري ديده شود، بر روي اين فضا قرار دهيد. البته اگر برايتان اهميت دارد.

اين داريوهاي مجازي به درد افرادي مانند من، كه تجربه تلخ "كرش" hard drive crash را ميان يك پروژه 300 صفحه از تحقيق، ترجمه و... را لمس كرده‌، مي‌خورد. يعني نابودي كامل، سال‌ها كار و زحمت، حتي با وجود اينكه هميشه از فايل‌ها بك‌آپ (كپي) مي‌گرفتم. ولي با اين وصف همه فايل‌هايم دود شدند و رفتند هوا...

شايد، اين هارد درايو‌هاي مجازي با اين همه مزايايي كه در باره آنها شمرده‌اند، بتوانند از نابودي كامل اطلاعات جلوگيري كرده و نيز كمك كنند كه بدون ترس، اطلاعات خود را توسعه، بسط و ذخيره سازيم... فقط يادتان نرود با توجه به كارايي آنها بايد بدانيد به چه منظوري و چه نوع كاربري مي‌خواهيد از آنها استفاده كنيد، بعد دست به انتخاب بزنيد.

در هر حال هارد درايو‌هاي مجازي يك گزينه فوق‌العاده براي ذخيره‌سازي و به اشتراك گذاردن فايل‌ها با ارزش شما در دنياي مجازي محسوب مي‌شوند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۰۷:۳۵:۰۷ ] [ فروشگاه اينترنتي تكين مال ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 15
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 73
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / دستگاه برش لیزر / خدمات نظافتی در مشهد / خرید vpn